Programy użytkowe
LaTeX, Gnuplot, Maxima, Octave, Inkscape
Homepages of Projects › LaTeXGnuplotMaximaOctaveInkscape

LateX Online

Swego czasu znalazłem ciekawą stronę, która umożliwia kompilację LateXa. Jest to bardzo przydatne, gdy trzeba napisać szybko dokument, a akurat nie mamy dostępu do swojego komputera albo padł nam system. Najlepiej będzie otworzyć tą stronę i wrócić do mojego opisu:

Wybieramy język angielski i z "Window initialization" klikamy na Load Framework (potwierdzając Initialize now) i właściwie możemy zaczynać (bo tym sposobem określiliśmy jak powinien wyglądać dokument). Teraz w przestrzeń miedzy "\begin{document}" a "\end{document}" możemy wstawić to co chcemy.

Aby użyć polskich czcionek należy dopisać parę linijek, które podaję poniżej (kod dostępny jest też w notatniku). Uwaga: czasami bezpośrednie przekopiowanie nie działa, więc trzeba kod przepisać ręcznie, a szczególnie polskie czcionki! Dzieje się tak z racji różnic w kodowaniu na różnych systemach i wtedy podczas kopowiania dzieją się jakieś czary mary uniemożliwiające późniejszą kompilację.

\documentclass[12pt,a4paper]{article} \usepackage{polski} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[OT4]{fontenc} \usepackage{dsfont} \parindent0em \usepackage{graphicx} \begin{document} Check this identity: $$(x + 1)^2 = x^2 + 2x + 1$$ If you want have numerated equation please use something like this: \begin{equation} x+y=z \end{equation} $$sin(\alpha\pi)=\beta$$ Polskie litery: Zażółć gęślą jaźń \end{document}

Wybieramy jeszcze Output format jako PDF i wciskamy COMPILE. Poniżej pojawił się raport z kompilacji. Sprawdzamy Output in PDF-Format! i powinniśmy mieć swojego pdfa (niestety po paru minutach zostaje on zastąpiony przez czyjś inny dokument, ale możecie zapisać pdfa lub też Source file). Nie przejmujcie się rozszerzeniem pliku źródłowego, można otworzyć go notatnikiem i potem przekopiować zawartość do okienka). Oczywiście, jeśli chcemy mieć pełne spektrum możliwości musimy zainstalować sobie Latexa (który wygląda jak całe mnóstwo folderów z archiwami) i jakiś edytor, który będzie z niego korzystał.

Instalacja pod Windowsem

Pliki instalacyjne ściągamy z:

Niuanse instalacji są, mniej więcej, opisane na stronach:

Z braku czasu tylko tyle musi wam wystarczyć ode mnie.

Edytory

Najpopularniejsze edytory to:

Wszystkie dysponują gotowymi szablonami, mechanizmami korygowania i uzupełniania kodu, podpowiedziami, zestawami znaków, gotowymi komendami, które można sobie kliknąć, tak więc nie przerażajcie się, że trzeba będzie znać całą masę komend. Ogólnie szala nie przechyla się na żadną stronę (Windows vs. Linux), i w sumie wszystko tylko zależy od tego na czym państwo pracują. W przypadku GnuPlota oraz Octave'a wygląd aplikacji i ich użytkowanie jest identyczne w obu systemach.

W przypadku edytora Texnic Center trzeba jeszcze wykonać to, co opisane jest tutaj (chodzi o podanie ścieżki do programów wykonywalnych MikTeXa, np. C:\Program Files\MiKTeX 2.5\miktex\bin).

Pierwsze kroki w LateXu

Ważne linki:


Jeszcze parę rzeczy z LaTeX’em w tle

Edit: Ostatnio znalazłem jeszcze parę stron podobnych do opisanej powyżej:

Do wygenerowania pojedynczych wzorów doskonale służy:

To też generuje wzory, które można… wklepać w pasku adresu w przeglądarce!

Jeśli ktoś chciałby umieszczać wzory w swoim blogu postawionym na Wordpressie koniecznie musi mieć:

Pragnę też wspomnieć, że możliwe jest używanie LaTeXa z poziomu komunikatorów!

Czat z użyciem LaTeX’a

Raczej się człowiek na takim czacie z nikim nie umówi na randkę, ale podyskutować nad wzorami zawsze można:

Beamer, czyli prezentacje