Programy użytkowe
LaTeX, Gnuplot, Maxima, Octave, Inkscape
Homepages of Projects › LaTeXGnuplotMaximaOctaveInkscape

Polskie czcionki

Parę rzeczy, które powinniśmy ustawić pod Linuxem


  • Kodowanie samego dokumentu:

a) otwieramy jakiś nowy dokument w KILE'u (potrzeba to zrobić, by możliwe było uzyskanie dostępu do wszystkich ustawień)

b) wchodzimy do zakładki "Narzędzia/Kodowanie"

c) określamy kodowanie naszego dokumentu jako 8859-2 (skrótowo określany jako latin2)

Możliwe jest wybranie UFT8, ale to proszę wybrać w przypadku dalszych problemów z polskimi czcionkami. Wtedy też trzeba będzie zmienić "latin2" na "utf8" w preambule podanej poniżej.

  • Kodowanie używane przez sam edytor:

a) wchodzimy w "Ustawienia/Konfiguracja/Edytor/Kodowanie"

b) wybieramy "czcionkę i kolory" i tam ustanawiamy jakąś znośną czcionkę tak, by widać było "zażółć gęślą jaźń" poprawnie (Arial, Courier, Times... nic wymyślnego).

  • Wywołanie polskich czcionek w tworzonym dokumencie:

Umieszczamy w preambule parę dodatkowych linijek:

\documentclass[a4paper,10pt]{article} \usepackage[polish]{babel} \usepackage[T1,nomathsymbols]{polski} \usepackage{polski} \usepackage[latin2]{inputenc} \selectlanguage{polish}

Ps. Jak już próbujecie z kodowaniem UFT8 to spróbujcie:

\documentclass[a4paper,10pt]{article} \usepackage{polski} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[OT4]{fontenc}

Parę rzeczy, które powinniśmy ustawić pod Windowsem


  • Uruchamiamy z menu Start - > Programy -> MiKTeX -> MiKTeX Options i otwieramy zakładkę 'Languages'. Zaznaczamy interesujący nas język polski.
  • Aby pakiet języka był dostępny w MiKTeX-u musimy (po zaznaczeniu go) otworzyć zakładkę "General" i odświeżyć bazę danych pakietów (przycisk "Refresh Now") oraz należy koniecznie wygenerować jeszcze raz formaty (przycisk "Update Now").

Refresh i Update taki wykonujemy zawsze, gdy robimy zmiany w zakładce "Languages", bądź gdy aktualizujemy LaTeX-a, czy dokonujemy zmian jakiegoś formatu).

  • Teraz wystarczy, że w kodzie tworzonego przez nas dokumentu umieścimy paczki (dotyczy to jedynie windowsa, w linuxie jak widzieliśmy wywołujemy polskie czcionki inaczej):
\usepackage{polski} \usepackage[cp1250]{inputenc}

Teraz powinniśmy pisać już swobodnie polskie znaki w obu systemach i będą one zarówno widziane w edytorze jak i w tworzonym dokumencie.