Next: Bibliografie i cytowania Up: BAZY DANYCH W ZYCIU Previous: Przeglad literatury

Komputer pomaga

Na polu naukowej "walki o literature" nieoceniona pomoc niosa komputery. Wyposazone w bazy danych i odpowiednie oprogramowanie do ich przeszukiwania, pozwalaja na prowadzenie badan "literackich" w zakresie trudnym do wyobrazenia przy zastosowaniu metod tradycyjnych, wertowania czasopism, ksiazek itp.

Kilkanascie lat temu, kiedy zaczynalem prace naukowa, spedzalem wiele godzin kazdego tygodnia, przegladajac w bibliotece zeszyciki Current Contents. Wydawnictwo to zawiera spisy tresci ukazujacych sie czasopism i innych wydawnictw periodycznych oraz ksiazek, z dziedziny nauk scislych, przyrodniczych i medycznych. Stanowi nieocenione zrodlo informacji o biezacej produkcji naukowej na swiecie. Niewiele jest na swiecie bibliotek posiadajacych wszystkie, ujete w Current Contents tytuly. Wydawnictwo to pozwala zlokalizowac ciekawe prace (glownie na podstawie tytulow i nazwisk autorow), a dzieki temu, ze podaje takze adresy autorow, ulatwia zamowienie kopii, jesli dany tekst nie jest osiagalny w ktorejs z pobliskich bibliotek. W sytuacji, gdy praca ukazala sie w jakims egzotycznym pismie, jest to czesto jedyna mozliwosc dotarcia do niej.

Gdy kilka lat temu pojawila sie komputerowa wersja Current Contents, w postaci bazy danych na dyskietkach, zycie stalo sie o wiele latwiejsze. Zamiast zmudnego przegladania wiekszosci tytulow publikacji, w poszukiwaniu okreslonych tresci, wystarczy podac programowi odpowiednie slowa kluczowe, by po kilku chwilach zobaczyc na ekranie spis prac majacych zwiazek z podanym profilem przeszukiwania. Dyskietkowa wersja Current Contents ma takze te przewage nad drukowana, ze zawiera takze streszczenia wiekszosci prac, dzieki czemu mozna bardziej precyzyjnie, niz tylko na podstawie tytulu, ocenic ich przydatnosc.

Program obslugujacy Current Contents pozwala nie tylko przeszukiwac baze wedle zadanego profilu, ale - co dosc oczywiste - robic automatyczne "notatki", czyli zapisywac wybrane przez uzytkownika rekordy w wybranym formacie na dysku, albo od razu je drukowac. Pozwala tez drukowac gotowe prosby o przyslanie kopii tekstu, wraz z nalepkami adresowymi autorow.

Elektroniczna wersja Current Contents znakomicie przyspiesza prace z literatura przedmiotu, oszczedza wiele czasu i wysilku.

Oprocz Current Contents, abstraktujacych prace naukowe jeszcze przed ich ukazaniem sie w druku, istnieje wiele innych bibliograficznych, zazwyczaj retrospektywnych baz danych. Obejmuja one rozne galezie nauk: techniczne, medyczne, scisle, spoleczne etc. Najszerszy bodaj zakres ma Science Citation Index. Rozprowadzany na dyskach optycznych, uaktualniany kwartalnie, pozwala prowadzic wielokierunkowe poszukiwania bibliograficzne. Podobnie jak we wspomnianych wczesniej Current Contents, mozna tu podac programowi profil przeszukiwania w postaci slow kluczowych. Oprocz wyszukanych wedle podanego profilu prac mozna takze "wyciagnac" z bazy dane o pracach cytowanych w kazdym z wyszukanych artykulow, co przy umiejetnym poslugiwaniu sie baza, pomaga szybko zorientowac sie w calej literaturze dotyczacej danego zagadnienia.


next up previous
Next: Bibliografie i cytowania Up: BAZY DANYCH W ZYCIU Previous: Przeglad literatury