next up previous
Next: Dyskusjekonferencje Up: PO CO NAUKOWCOM INTERNET? Previous: PO CO NAUKOWCOM INTERNET?

Rozpowszechnianie wynikow

W badaniach naukowych trwa staly wyscig z czasem i konkurencyjnymi grupami badawczymi. Jest to wyscig o pierwszenstwo odkryc, a co za tym idzie, o slawe, dostep do funduszy na dalsze badania, a w przypadku zespolow najlepszych na swiecie - o szanse na nagrode Nobla. Staja do niego wszyscy naukowcy, pracujacy nad "goracymi" tematami naukowymi. Jednym z najwazniejszych aspektow tego wyscigu jest jak najszybsze rozpowszechnianie wynikow badan. W nauce, zwlaszcza w dziedzinach podstawowych, materialnym efektem pracy jest zazwyczaj publikacja. Publikowanie wynikow badan jest nieodlacznym elementem pracy naukowej, wyjawszy moze tylko badania prowadzone na zlecenie armii lub tajnych sluzb.

Publikowac, znaczy wyslac tekst artykulu, listu lub notatki do jakiegos czasopisma i czekac na wydrukowanie. Czas, po ktorym tekst ukaze sie drukiem bywa rozny - od kilku tygodni do roku, od chwili wyslania. W czasopismach renomowanych artykuly sa recenzowane, co znacznie wydluza cala procedure publikacyjna. Niektore placowki badawcze maja zwyczaj powielania prac przygotowanych do wyslania do czasopisma, w postaci tzw. preprintu, czyli w formie "powielaczowej", w malym nakladzie. Preprinty sa zwykle rozsylane do instytutow i bibliotek o podobnym profilu zainteresowan naukowych, albo do takich, z ktorymi podpisano stosowne umowy. Zarowno druk w czasopismach, jak druk preprintow zwiazane sa ze znacznym zuzyciem papieru i kosztami przesylek. Bywa czesto tak, ze z rozeslanych w swiat stu preprintow, powiedzmy - dziesieciostronicowych, tylko dziesiec jest w ogole czytanych. Zatem ryza papieru (zakladajac, ze preprint drukowany jest dwustronnie) idzie na makulature, a dziewiecdziesiat przesylek niepotrzebnie obciaza poczte i budzet placowki badawczej.

Internet daje mozliwosc poczynienia ogromnych oszczednosci. Wystarczy bowiem rozpowszechniac preprinty droga elektroniczna, zamiast wysylac papierowe kopie. I tak dzieje sie miedzy innymi w wielu dzialach fizyki i filozofii. Na serwerach WWW i ftp w kilku miejscach na swiecie przyjmowane sa i skladowane elektroniczne wersje preprintow. Do tej biblioteki kazdy moze "wejsc", przejrzec tytuly i streszczenia, a interesujace prace sciagnac do siebie i wydrukowac, lub tylko poczytac na ekranie monitora. Przegladac i sciagac zawartosc archiwow preprintow mozna zarowno za pomoca roznych uslug sieciowych: WWW, ftp, poczty elektronicznej. Zapisawszy sie na odpowiednia liste dystrybucyjna, dostawac bedziemy automatycznie informacje o nowych preprintach nadeslanych do wirtualnej biblioteki. Latwo wyobrazic sobie, o ile bardziej efektywny jest ten sposob rozpowszechniania wynikow pracy naukowej i zapoznawania sie z biezaca praca innych. I - co nie mniej wazne - szybszy od kazdego druku.


next up previous
Next: Dyskusjekonferencje Up: PO CO NAUKOWCOM INTERNET? Previous: PO CO NAUKOWCOM INTERNET?

Pawel Misiak
Tue May 21 16:56:41 DFT 1996